Průvodce Grand Prix formule 1

dne: 18.10.2019

Formule 1 je výjimečná, opěvovaná a prosazovaná v mnoha světových médiích, ale není televizním sportem a na okruhu se potkáte se zcela jinou, mnohem působivější realitou. Vidět F1 na vlastní oči je pro mnohé splněním velkého snu a vy jste nyní od něj již jen krůček.

 

Několik rad před návštěvou závodu formule 1.

 

Kdy koupit zájezd?

Ceny ubytování v místech konání závodů během velké ceny stoupají, a to i o 200 %. V Miláně se běžně za noc ubytujete ve dvojlůžkovém pokoji za 2 000 Kč. Při Grand Prix v tom samém hotelu ale již za 6 000 Kč. Stejné je to na mnoha dalších místech. Kapacitu pro skupinu osob (zájezdu) tak zajišťujeme již rok dopředu s dohodou skupinové ceny. Ceny letenek jsou příznivé a zájem o tuto dopravu stále vzrůstá. Ale transfery na okruh, třeba v Barceloně, Monaku nebo Miláně prostřednictvím místních dopravců, kteří si účtují ceny „Grand Prix“, vyjdou dráž než cena letenky z Prahy do těchto měst. Tím vzrůstá i celková cena zájezdu. Obecně platí, že u autobusového zájezdu zůstává většinou cena stejná po celou dobu prodeje až do jeho vyprodání. U leteckého zájezdu se cena zájezdu zvyšuje s cenou letenky. Například letecký zájezd do Barcelony koupíte na podzim o dva tisíce levněji než v březnu a dokonce o pět tisíc levněji než 14 dní před konáním Grand Prix. Optimální je tak koupit zájezd co nejdříve třeba i rok před jeho konáním.

 

Kdy koupit vstupenku?

Vstupenky se začínají prodávat v době 12–9 měsíců před velkou cenou. Vstupenky do Španělska, Bahrajnu, Kanady, Rakouska, Maďarska, Belgie, Itálie, Německa, Singapuru nebo Abu Dhabi se prodávají ve dvou slevových pásmech, kdy je poskytována sleva 30 % až 15%. Tato slevová pásma zpravidla končí čtyři měsíce před konáním závodu. Pořadatelé Velké ceny Rakouska nebo Maďarska začínají prodávat vstupenky na další rok již týden po skončení odjetého závodu. Vstupenky např. do Monaka nebo Francie slevová pásma naopak nemají. Okruh Silverstone zase zvyšuje cenu vstupenek průběžně podle vyprodanosti míst, podobně jako letecké společnosti cenu letenky. Obecně platí, že nejlepší místa a nejlevnější vstupenky koupíte rok předem. Podle typu vstupenky ušetříte sto koruny, většinou však tisíce korun. V mnoha případech již měsíc před závodem nekoupíte vstupenky žádné, nebo ty nejlevnější na místa k stání, anebo si velice připlatíte za ty nejdražší, co zbývají.

 

Na formuli 1 autobusem, vlastním autem, nebo letadlem?

Doprava autobusem na velké ceny má své přednosti, ale i nevýhody - stejně tak doprava vlastním autem. Cestou na velkou cenu již v autobuse potkáte fanoušky, kteří sdílejí totožné pocity, sledujete filmy a dokumenty s tématikou formule 1 a od delegáta se dozvíte spoustu zajímavých informací jednak o formuli 1 samé, ale i informace užitečné pro pohyb v místě konání velké ceny. Velkou výhodou je pak přednost, kterou má od pořadatelů autobusová doprava při příjezdu i parkování na okruzích velkých cen. Cestování vlastním autem je pohodlnější i rychlejší. Náročnější však je po stránce navigační. Při konání velkých cen je doprava pořadateli a policií v okolí okruhu výrazně měněna. Zapomeňte na navigaci, ta vás ke kýženému cíli nedovede a parkoviště pro osobní auta bývají mnohdy hodně vzdálena od samotného okruhu. Připravte se tak mnohdy na několikakilometrový pěší pochod ke vstupu do areálu závodiště. Letecká doprava je rychlá a bezkonkurenčně pohodlná. Program na okruhu si tak vychutnáte bez známky únavy. Transfer v případě našeho zájezdu máte zajištěn  a doveze vás před bránu závodiště. U vlastního transferu můžete využít místní dopravu, nebo nejjednodušší ale v termínu Grand Prix drahé služby taxi.

 

Zahrnuje cena zájezdu vstupenku?

Vstupenka na závody F1 je fakultativní služba a není zahrnuta v ceně zájezdu z důvodu velkého cenového rozdílu mezi různými typy vstupenek. Vstupenku si na závodní víkend můžete koupit za 3 000 Kč, ale také za 18 000 Kč a více. Máte tak možnost si podle ceny vybrat své místo na okruhu, na konkrétní tribuně.

 

Mohu se zájezdu zúčastnit vlastní dopravou?

Ano, je to možné. Zajistíme vám ubytování ve stejném místě jako skupina cestující autobusem. Pokud je volné místo, můžete se skupinou využít sobotní a nedělní cestu na okruh. Zajistíme pro vás vstupenku i asistenci našeho delegáta v místě pobytu.

 

Stačí vstupenka na závod nebo raději na celý víkend?

Pokud se rozhodnete navštívit závod formule 1, věnujte mu celé tři dny. V pátek si můžete projít okruh, pořadatelé vás zpravidla v pátek pustí i na jiné tribuny, než kam máte vstupenku. V sobotu a neděli toto již neplatí. V pátek pak uvidíte dva tréninky formule 1, kdy monoposty jsou na trati nejdéle z celého víkendu. V sobotu je třetí trénink a odpoledne kvalifikace. To je již hodně zajímavé a místa na tribunách jsou podle toho náležitě zaplněná. V neděli pak na vás čeká třešnička na dortu – závod Grand Prix formule 1. Rozdíl mezi cenou víkendové (platí v pátek, sobotu a neděli) a nedělní vstupenky je pouhých 5% . Místa na tribunách vždy obdržíte vedle sebe.

 

Je lepší místo na tribuně?

Mimo vstupenek na volné plochy okolo okruhu označených jako General Admission mají všechny vstupenky na tribuny číslovaná místa. Znamená to, že vaše místo nesmí obsadit nikdo jiný, vy se můžete volně pohybovat, kdykoliv odejít a zase se vrátit. Na tribunách můžete fotit, pořizovat video, jíst i pít - pouze však nápoje zakoupené na okruhu.

 

Mají děti slevu při nákupu vstupenky?

Pořadatelé závodů poskytují dětem zpravidla slevy ve výši 50% z ceny vstupného. U každého okruhu je to však rozdílné, např. u Velké ceny Rakouska děti v doprovodu dospělé osoby mají vstup zdarma,  v Itálii je věk dětí limitován věkem do deseti let u jiných Grand Prix do 14ti let. V Abu Dhabi mají děti do 5ti let vstup na okruh zakázán.

 

Co mohu a nesmím na závodním okruhu?

Do areálu závodního okruhu je možné vzít vlastní jídlo, nápoje do 0,3 litru v plastovém obalu bez víčka, malý příruční baťoh, fotoaparát, pláštěnku, vlajku, u některých okruhů skládací židličku. Na okruh vás nepustí s deštníkem, powerbankou, nebezpečnými předměty (nože, zbraně, pyrotechnika, hořlavé látky, spreje), taškou, kufrem, jízdním kolem. Focení a pořizování video záběrů je bez omezení. Po skončení závodu je možné při některých závodech navštívit závodní trať a zúčastnit se vyhlášení vítězů na cílové rovince. Je to možné např. při GP Itálie, Španělska, Maďarska, Rakouska, Belgie nebo Velké Británie.

 

Jak je zajištěna bezpečnost návštěvníků Grand Prix?

Závod Grand Prix koncentruje do poměrně malého prostoru statisíce lidí. O bezpečnost návštěvníků se stará armáda pořadatelů, policie i zdravotníků. Při vstupu do areálu okruhu absolvujete osobní kontrolou, kdy jste vyzváni ke kontrole obsahu příručního zavazadla (baťohu, kabelky). U některých Grand Prix např. v Abu Dhabi nebo Singapuru procházíte bezpečnostními rámy jako na letišti.  Při vstupu do jednotlivých sektorů a tribun pak kontrolou pravosti vstupenek. V místě konání Grand Prix se pohybuje i civilní „tajná“ policie, je rušen a omezován signál mobilních telefonů. Může se stát, že se nedovoláte, mobilní data jsou nedostupná a sms přijdou s velkým zpožděním. Pouštění dronů, např. v kempu v blízkosti okruhu je zakázané a jedná se v některých případech o trestný čin, kdy kromě vysoké pokuty můžete být i uvězněni.   

 

Jak drahé je jídlo a nápoje na okruzích Grand Prix?

Pořadatelé zajišťují pro návštěvníky Grand Prix velké množství stánků s občerstvením, v Itálii si vyberete z různých druhů panini, v Belgii ochutnáte hranolky a vafle, v Monaku a Francii sendviče a croissanty. Ceny rychlého občerstvení se pohybují od 5 do 10 eur a to i v Monaku. Dražší občerstvení je například na maďarském Hungaroringu, ale i v Belgii a Francii. Nealkoholických nápojů je velký výběr a nejvděčnější je obyčejná voda za 2 eura. Pivo je na všech okruzích a jeho cena se pohybuje od 5 do 10 eur. Na Silverstone si pak můžete dopřát i sklenku šampaňského za 18 liber.

 

Co uvidím o závodním víkendu?

Víkendový program Grand Prix zahrnuje měřené tréninky, kvalifikaci a závod formule 1. Součástí programu jsou i závody formule 2 a formule 3. Tradičně již probíhá seriál závodů sportovních vozů Porsche Super Cup. Navštívit můžete boxovou uličku (pit lane), ale

jen ve čtvrtek na základě zakoupené vstupenky na tribunu. Okruhy mají pro diváky připravené fan zony F1, kde se konají podpisové akce jezdců, pořádají se koncerty, můžete si tu vyzkoušet jízdu na trenažérech F1 a koupit formulové zboží. Můžete si zkusit vyměnit kolo u monopostu F1 nebo se prostřednictvím virtuální reality ocitnout v boxu vašeho oblíbeného týmu. Nabídka a program je různý podle toho, co okruh připraví. V Evropě je nejbohatší program pro fanoušky F1 na okruhu v Silverstone, nejméně atraktivní je pak program na Hungaroringu. Programy v Abu Dhabi nebo Singapuru stojí pak na samém vrcholu toho, co lze fanouškovi F1 nabídnout. Vstupenky vám umožňují i návštěvu závodní tratě, pit lane nebo vstup zdarma na koncerty hudebních hvězd světového formátu např. Depeche Mode, Madonna, Muse, Metallica apod.  

 

Chci se setkat s jezdci, navštívit tým formule 1?

Formule 1 umožňuje fanouškům navštívit zákulisí F1 v programu F1 Experiences , viz.  naše nabídka VIP Hospitality EX. Součástí balíčků je návštěva pit lane, jízda na okruhu v kamionu F1, focení na stupních vítězů s trofejí určenou pro vítěze Grand Prix, návštěva paddocku F1, ekluzivní catering, vybraná místa na tribuně, místa v Paddock clubu a setkání s jezdci i nejvyššími manažery formule1. Balíčky těchto vstupenek se dají koupit od 18ti tisíc korun.

 

Chci zájezd nebo vstupenku jako dárek!

Na přání vám vystavíme originální dárkový voucher tištěný na speciálním papíře se jménem obdarovaného. Jeho cena je 120 Kč.

 

 

Průvodce Grand Prix F1. Zpracováno CK Prima Italia s.r.o.. Jakékoliv přejímání, přetiskování, publikování či přenášení,  je výslovně zakázáno bez předchozího písemného svolení držitele autorských práv.

Všechna práva vyhrazena!

 

 

« Zpět

Příští GP se jede:

Brazílie - Sao Paulo 17/11/2019

17.11.2019 18:10

Start za:

[clock1]

Dárkový voucher

na formuli 1

 

Exkluzivně s Emirates na F1

  8dní za 33 890 Kč

 

MONAKO 2020, letecký zájezd
delegát, cena 14 980 Kč

           Pilotem formule 1

         na okruhu v Monze (IT)! 

            Vánoční dárek

 

          

 


      Prima Italia je tu pro vás

            již od roku 2007

1. největší nabídka zájezdů na F1 v ČR
2. jediná CK specializovaná na F1 v ČR
3. autorizovaný prodejce vstupenek
4. oficiální partner okruhů formule 1
5. VIP prodejce vstupenek a balíčku F1
6. zájezdy pro firemní klienty
7. Consierge program F1

 


Program GP Brazílie 2019

Pátek 15. 11.

15:00 - 16:30 1. trénink
19:00 - 20:30 2. trénink


Sobota 16. 11.

16:00 - 17:00 3. trénink
19:00 - 20:00 Kvalifikace


Neděle 17. 11.

18:10 Závod


GP USA 2019

1. Valtteri Bottas Mercedes 25
2. Lewis Hamilton Mercedes 18
3. Max Verstappen Red Bull 15
4. Charles Leclerc Ferrari 13
5. Alexander Albon Red Bull 10
6. Daniel Ricciardo Renault 8
7. Lando Norris McLaren 6
8. Carlos Sainz McLaren 4
9. Nico Hulkenberg Renault 2
10. Sergio Perez Racing Point 1

Průběžné pořadí jezdců 2019

1. Lewis Hamilton - GBR 381
2. Valtteri Bottas - FIN 314
3. Charles Leclerc - MON 249
4. Max Verstappen - NED 235
5. Sebastian Vettel - GER 230
6. Alexander Albon - THA 84
7. Carlos Sainz - ESP 80
8. Pierre Gasly - FRA 77
9. Daniel Ricciardo - AUS 46
10. Sergio Perez - MEX 44

Průběžné pořadí týmů 2019

1. Mercedes 695
2. Ferrari 479
3. Red Bull 366
4. McLaren 121
5. Renault 83
6. Racing Point 65
7. Toro Rosso 64
8. Alfa Romeo 35
9. Haas 28
10. Williams 1

Sledujte nás:

FACEBOOK RSS
Booking.com
 
 
 

Nevíte si rady? Zavolejte, rádi poradíme!

+420 222 958 556

Copyright © 2019 Prima Italia. Sídlo: Do Dubče 430, 190 11 Praha 9. Kancelář: Pod pekárnami 10, 190 00 Praha 9 -Vysočany, Czech Republic. Tel.: +420 222 511 548, +420 604 276 000, E-mail: formule1@primaitalia.cz. Fotografie na těchto webových stranách jsou použity s výhradním svolením p. Jiřího Křenka a společnosti Active Pictures s.r.o.